Profile

Szkoła - jakie uczucia wzbudza w tobie to słowo? Z czym się kojarzy to miejsce? Spędzasz tu większą część swego dnia, masz przyjaciół, zadania domowe i sprawdziany. Czasami może zastanawiasz się czy to czego się uczysz przyda się w dorosłym życiu?

Szkoła naprawdę uczy praktycznych umiejętności!

Uczniowie klasy 7 nauczyli się pisać swój profil internetowy w języku angielskim. Oto kilka ciekawych wypowiedzi. Prawda, że to proste ?

Hi! My name is Ala. I live in Kalników in Poland. This is how I like spending my time:

PLACES I spend lot of time at my home and outside. I like spending free time with my family, dogs and cats.

ON SCREEN I love playing transformice on computer. I often watch TV and enjoy listening to music. I like playing on Playstation. I prefer comedy films.

SPORT AND HOBBIES I'm into music. I love horses, my dog and my cats. I like roller-skating, skateboard and playing  volleyball.

MUSIC I love listening to music. I'm a big Wilki fan. I'm not mad about Metal. I'm not really bothered about Pop Music. I hate Rap.

Hi! My name's Alina and I live in Kalników in  Poland. This is how I like spending my time :

We usually go to the park. I spend a lot of  time  at my friend's house. I hate spending time in front of the TV. I prefer spending time in the  countryside .

I'm not really bothered about watching funny programmes on YouTube. I'm not mad about Selena Gomez . I like hip hop music very much. I don't like jazz music. I 'm into dancing .

Hello!

My name is Kamil. I live in Kalników. I spend time with friends on the playground and on the bridge.

On my screen I spend time on youtube, facebook and game MooMoo.io .

My favourite sport and my hobby is football. I play matches on Saturday with Orlik Przemyśl.

I like hip hop and rap. My favourite singers are Zayn, Sia and B.R.O .

School is cool! Uśmiech

Opublikowano: 08 listopada 2017 16:06